Nauka czytania to proces, który zazwyczaj rozpoczyna się w wieku 5-7 lat. Szybkie czytanie to z definicji czytanie powyżej 400 słów na minutę. Trening szybkiego czytania możemy zacząć, kiedy mamy już pewne doświadczenie czytelnicze. Standardowe prędkości czytania wśród dorosłych wynoszą pomiędzy 150, a 250 słów na minutę. O treningu szybkiego czytania warto pomyśleć kiedy uczeń opanował już umiejętność czytania z prędkością minimum 100 słów na minutę. Wcześniej mówimy o nauce czytania od podstaw – ich pominięcie nie jest jednak wskazane z punktu widzenia dalszych etapów nauki.
Nauka czytania na wczesnym etapie dzieli się na kilka etapów:
Etap 1: Od samogłosek do sylaby otwartej
Nauka czytania powinna zaczynać się od poznania samogłosek. Następnie kiedy umiemy tworzyć sylaby złożone z samogłosek (au, ai, eo) wprowadzamy spółgłoski i uczymy się tworzenia sylab otwartych pa, ma, be
Etap 2: Od sylaby otwartej do wyrazów
Po wprowadzeniu kolejnych samogłosek zaczynamy tworzyć pierwsze wyrazy, które składają się z wcześniej poznanych sylab
Etap 3: Czytanie sylab zamkniętych
Sylaby zamknięte to odwrotność sylab otwartych np.: on, id, ar. Na tym etapie warto ćwiczyć rozpoznawanie wymyślonych wyrazów. Przydatne mogą okazać się karty Pokemon, czy Invizimals. Ich zaletą jest to, że nie ma tam dużo do czytania, a dzięki ładnemu wykonaniu graficznemu mogą być dla dziecka ciekawe.
Etap 4: Czytanie sylab otwartych i zamkniętych – poszerzanie
Na tym etapie wprowadza się dwuznaki sz, cz, rz, ch oraz literę „ł”. Część słów dziecko rozpoznaje globalnie, a część poprzez sylabizowanie, czy literowanie. Wprowadzamy krótkie teksty do czytania.
Etap 5: Samodzielne czytanie tekstów
Na tym etapie warto sięgać po teksty adresowane dla konkretnej grupy wiekowej, ułatwiające naukę czytania. Dziecko, które zakocha się w czytaniu w przyszłości będzie uczyło się o wiele łatwiej od swoich rówieśników. To właśnie dzięki regularnemu czytaniu osoby uznawane za geniuszy samodzielnie opanowywały szybkie czytanie.
Nauka czytania – czy każdy może czytać szybko?
Trening szybkiego czytania jest możliwy, kiedy umiemy czytać płynnie po cichu. Z tego względu kursy najczęściej skierowane są jednak do osób powyżej 12 roku życia. Szybkość czytania jest zależna od:
- Doświadczenia czytelnika – czyli od tego ile książek w życiu przeczytał i czy czyta regularnie,
- Zasobu słownictwa – im większy zasób słownictwa tym więcej możemy się domyślić i zrozumieć,
- Znajomości tematu o którym się czyta – profesjonalista w danym temacie będzie czytał szybciej niż laik.
Różne osobowości i różne prędkości czytania
Wśród osób przychodzących na kurs szybkiego czytania są osoby w różnym wieku i z różnym poziomem motywacji, a także o różnych charakterach. Nasz styl czytania zależy w pewnym sensie od tego jaki mamy charakter i co nas interesuje.
Materiał ciekawy dla jednego dla drugiego może być nie do przeczytania. Styl czytania i szczegółowość księgowej, prawnika, czy prezesa w danej firmie będą się znacznie różniły.
Dlatego dobry kurs szybkiego czytania różnym osobom pomoże wyćwiczyć różne sposoby czytania Dzięki temu możesz dostosować swój czytelniczy do swoich indywidualnych potrzeb.